doriscoles doriscoles
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

1 half gallon of ice cream cost 4.36 what is the unit price per quart

Respuesta :

4804152981 4804152981
  • 01-12-2020

Answer:

$2.18

Step-by-step explanation:

since there are 4 quarts in a gallon then there are 2 in a half gallon and therefore if you divide by 2 that would be your price per quart.

Answer Link

Otras preguntas

The moment when the main character has change of heart or figures out how to overcome the conflict at hand
A bank is offering a loan to account holders. If they pay the full amount off in fourteen months, they are charged no interest. Denise needs a $6,500 loan to ge
Please help. I’ll mark you as brainliest if correct! Don’t understand this math problem.
Ohm’s Lawpls answer this photos​
surface area of a equilateral by hand
In the reaction MgCl2 + 2KOH → Mg(OH)2 + 2KCI, how many grams of KOH react with 1 mole of MgCl2? A. 95 g B. 56 g C. (1/2)(56 g) O D. (2)(56 g)
I am unpredictable as I change myself in a short time span.
If a balloon takes up 625L at 273K, what will the new volume be when the balloon is heated to 353K.
Use the De Morgan law that states: ~(p ∧ q) is equivalent to ~ p ∨ ~ q to write an equivalent English statement for the statement. It is not the case that a gun
(04.01 LC) Which of the tables represents a function? Table A Input: 4, 5, 4, Output: 2,9,7, Table B Input: 9,9,7, Output: 2,3,5, Table C Input: 4,6,2, Output: