jake06051 jake06051
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells steak for $6.10 per pound. What would be the cost of 2 lb of steak?

Respuesta :

Humak16
Humak16 Humak16
  • 03-12-2020

Answer: 12.20

Step-by-step explanation:

because if 6.10 is the amount for one pound, then if u need 2 pounds, then multiply 6.10 with 2.

Answer Link

Otras preguntas

WILL MARK BRAINLIEST The number of students in 10 kindergarten classes is shown below 20, 18, 21, 18, 22, 24, 18, 23, 23, 24, What is the median number of stud
What is a capital city? An urban center that is the center of government A small town that has been around since the state was settled An area outside of the co
Which economic system has economic roles that are passed from generation to generation? A) Generational B) Traditional C) Command D) Market
The line plot shows the favorite color of the students in class. How many students liked yellow and orange combined? A) 8 B) 10 C) 15 D) 40
A company fleet has six blue and n white cars. Two cars are chosen without replacement. The probability that twoblue cars are chosen is I/7. Find the value of
Find the domain. f(x) = −4x(x − 1)(x − 3)
please help!! ily !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Why was it important to evoke realism and create drama in Catholic Baroque Art?
Examine ways 'democratic values support democracy in the UK.
Explain your theory in 4 to 6 sentences on how the black death spread