Thuhuyen4111
Thuhuyen4111 Thuhuyen4111
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Help me plzzzz!!!!!

Help me plzzzz class=

Respuesta :

ursodumbsmh
ursodumbsmh ursodumbsmh
  • 03-12-2020
Store A is cheaper than B
The way to solve is pretty simple for B.
You have to divide the cost by the number of tubes.
So in this case:
9/3=3
15/5=3
21/7=3
See the pattern?
So the cost per lip gloss is $3.
Now for Store A:
Just divide 5.50/2
The answer is 2.75
Compare both numbers


2.75<3.00
So, store A is cheaper.
Answer Link

Otras preguntas

Rewrite the following linear equation in slope-intercept form. Write your answer with no spaces. y+2=4(x-3)
How does Macbeth persuade the murderers to help him? He tells the murderers that it was really Banquo who did some things they thought Macbeth had done to harm
Which decimal is equivalent to 3/8?
how might the history of california have been different if the gold rush had not happened
reduce 15 1/4 +1 1/2 +3/20 to lowest term.
Which shows 5.45 written as a mixed number?
The square root of 617 is between which two numbers?
A ball is thrown into the air with an upward velocity of 44 ft/s. Its height h in feet after t seconds is given by the function [tex]h=-16t ^{2} +44t+9[/tex]. W
how long is 63 months in years?
What are the three branches of government?