sarahottih sarahottih
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

3 lemons cost $0.99. At this rate, how much would 8 lemons cost?

Respuesta :

ChoiSungHyun
ChoiSungHyun ChoiSungHyun
  • 03-01-2021

Step-by-step explanation:

3 lemons = $0.99

=> 8 lemons = $0.99 * (8/3) = $2.64.

8 lemons cost $2.64.

Answer Link
saikamalvk
saikamalvk saikamalvk
  • 03-01-2021

Answer:

2.64$  for 8 lemons.

Step-by-step explanation:

3 lemons =  0.99$

1 lemon  = 0.99/3

= 0.33

Cost for 8 lemons = 0.33 x 8

=  2.64$

Hope this helps !!

Answer Link

Otras preguntas

Why dont we get hungry in hot summer season?
Which area of geographical study focuses on examining landforms, soils, and bodies of water?
what is 280 divided by 4
What was one major effect of industrialization on American society?
Democracy was first practiced in which part of the world?
Inalienable in a sentence
For what value of a is a(2x+3)=9x+15+x an identity?
The hometown team won the national championship. This led to wild celebrations all over the city. Correct the sentence
complete the pattern 9.5 950 95,000
What is the value of x in the equation 0.2(x 1. 0.5x = –0.3(x – 4)?