mariam218 mariam218
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apple costs $2.50. Represent the cost of n pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

2.50n

Step-by-step explanation:

If im reading this right you're trying to represent the number of n pounds, so 2.50 * n

say you had 3 pounds:

2.50 (3) = 7.50

Answer Link

Otras preguntas

How does the primary transcript in the nucleus of a prokaryotic cell compare to the functional mrna? A) the primary transcript is larger than the mrna B) the pr
Which of the following is the most likely reason that China began to curtail some human rights abuses? To encourage foreign investment. To encourage Tibetan s
How do I explain in detail the sentence “The teacher was frustrated.”
Where can you find this mask covered mayan temple?
What is the value of x in the product of powers below plz I need help
Which of the following is NOT a fair option to bring the price down when shopping for a new car? A) Consider other comparable models with success records at
What 1997 global agreement to reduce greenhouse gases was signed by virtually every country in the world except for the united states?
ANSWERRR What happened in Salem, Massachusetts in 1692 ?
Can someone please answer this with steps Please do answer if you do not have steps
Which of the following is a payroll deduction? A business expenses B Property Tax C Gross sales D Medicare