aafisajith aafisajith
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

if the cost of 4 kg of rice is rupees 90,then how much rice is purchased with rupees 247.50

Respuesta :

emanuelabadac
emanuelabadac emanuelabadac
  • 04-01-2021

Answer: 11

Step-by-step explanation:

90 : 4 = 22.5

247.50 : 22.5 = 11

hope is helps * hugs ✨

Answer Link

Otras preguntas

Add commas to the quotations below. 1. The first match starts at 9:00 A.M." said Travis. 2. Anita asked "Do you want to get seats in the same section as yesterd
the sales department at a local company determines that product a will moderately boost sales and have a shorter production schedule, so it is decided that this
What percentage of people with West Nile Virus symptoms exhibit brain inflammation?
HELP! 50 PONITS Part D Now, give a brief oral presentation supporting an observation, or claim, about your comparison in part B. Pay particular attention to si
You will need 100 feet of fencing to put all the way around a rectangular garden. The length of the garden is 30 feet. What is the width?
Explain the harmful effects of drugs on a fetus. ​
A point has the coordinates (m, 0) and m ≠ 0. Which reflection of the point will produce an image located at (0, –m)?
Why was the oath of amanat taken at the meeting of the sultan and his chiefs in 1885?​
The base word in unbelievable is
How many words in this sentence are pronouns? I never realised how much you knew about him