rgonzalez557
rgonzalez557 rgonzalez557
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Peanuts cost $3.29 per pound. if Mark purchased 4.6 pounds of peanuts, how much did he spend on peanuts?

Respuesta :

legofigure8
legofigure8 legofigure8
  • 04-01-2021

Answer:

$15.14

Step-by-step explanation:

4 x $3.29=$13.16

0.6=60%

60% of $3.29= $3.29 x 0.6 = about $1.98 (always round up when dealing with money)

13.16+$1.98= $15.14

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWER ONLY PLEASE!!! Fill in the blank with the correct PRESENT PROGRESSIVE form of the verb. Be sure to only write the conjugated
How do you translate a figure in a coordinate plane
all real numbers that are less than -3 or greater than or equal to 5
Can kindergartners be tardy to class? If yes, then what will you do when they come into class.
Can someone help me please
Many of us think serial killers are creepy looking guys who are barely verbal, dress in dark, dirty clothes, and basically advertise that they are dangerous. th
Why do you think the gettysburg address was so important? How do you think it affected the country?
What were the effects of perestroika and glasnost? Check all of the boxes that apply. quick progress food shortages civil unrest lack of political freedom aware
Does any one understand these questions explain if you can.
Help me! Location Score Factor (100 points each) Weight A B C Convenience .15 84 76 80 Parking facilities .20 82 78 96 D