msantanadylan
msantanadylan msantanadylan
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Gabby spent 44.10 for 14 gallons of gas. What was the unit cost, or price per gallon

Respuesta :

laylamarshall07
laylamarshall07 laylamarshall07
  • 04-01-2021
It would be 3.15 per gallon
Because
44.10/14=3.15

Hope this helps

Have a great day/night
Answer Link

Otras preguntas

Does the equator cross the northern or southern part of South America? South America is located mostly in which two hemispheres?
Kenji buys 3 yards of fabric for $7.47. Then he realizes that he needs 2 more yards. How much will the extra fabric cost?
How would you describe the human features of a place?
1) fought at Lexington and Concord 2)a formal meeting called for a special purpose 3) complaints against British rule 4) formed to solve the problem of trade
Translation: how long has it been?
A plane flies round-trip to Philadelphia. If flies to Philadelphia at 220 miles per hour and back home with a tailwind at 280 miles per hour. If the total trip
There were 149 angelfish and goldfish in an aquarium.  There were twice as many guppies as angelfish.  After selling 35 goldfish there are half as many goldfish
What served as the basic building blocks of African society?1: feudal contracts2: lineage groups3: slaves4: camel caravans
What is 258/300 written as a decimal and a percent???
Which two things are being compared in the poem?harbors and cities  fog and cats  cat feet and harborsfog and moving