averagestudentt averagestudentt
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

3. Molly bought four rose bushes for $16.40 each. Use
mental math to find the total cost of the bushes.
Justify your answer by using the Distributive Property.

Respuesta :

DWRead
DWRead DWRead
  • 01-02-2021

Answer:

$65.60

Step-by-step explanation:

4×16.40 = 4×(16+0.40) = (4×16) + (4×0.40) = 64 + 1.60 = 65.60

Answer Link

Otras preguntas

Put brackets in the expression below so that it's value is 45.024. 1.6 + 3.8 * 2.4 *4.2 (*= times )
What are the origins of prevailing ideas about natural, ideal, and deviant bodies in sports and in society?
How is carbon dioxide obtained?
What is a tonal collage? We learnt it in school BUT  I can't remember.
How long did mummification go for poor Egyptians?
Heating zinc sulfide in the air causes the formation of
Jonathan has been on a diet since January 2013. So far, he has been losing weight at a steady rate. Based on monthly weigh-ins, his weight, w, can be modeled by
What is a tonal collage? We learnt it in school BUT  I can't remember.
What are good book to read from war times about family / adoption / giving up of children
what does the agora tell us about the culture of athens?