keke267686 keke267686
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

9) Brenda spent $30 on eating utensils.
Spoons cost $6 and forks cost $2. If she
bought a total of 9, then how many of each
kind did she buy?

Respuesta :

linaherendez519 linaherendez519
  • 01-02-2021
She bought 4 spoons and 5 forks
Answer Link

Otras preguntas

The width of a rectangular lot is 100 feet less than the length. If the perimeter is 1000 feet, what are the dimensions of the lot?
how did ida contribute to ending racial injustice
Identify the volume the gas will occupy at STP: 12.12 moles of O2
HELP ME RIGHT NOW ON THIS QUESTION
Quality control finds on average that 0.026% of the items from a certain factory are defective. One month, 4000 items are checked. How many items are expected t
Which statement most accurately describes federalism?.
How to calculate angular velocity in radians per second.
What IS the value of x ? 50 ° 41 °
Triangle angle sum theorem What’s the value of w?
Why is time management an important part of the writing process? A. Papers can take up to three hours to write, so you have to budget that into your week. B. Yo