huggdigedhkbnenm
huggdigedhkbnenm huggdigedhkbnenm
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

At a local store a 16- ounce bottle of apple juice costs $3.20. What is the cost of the apple juice per ounce ?

Respuesta :

giannaporter giannaporter
  • 02-02-2021

Answer:

5¢

Step-by-step explanation:

16 divided by 3.20

Answer Link
fairchildr fairchildr
  • 02-02-2021

Answer:

20 cents per ounce

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Match each event from a story with the correct element of plot.
Why is journey difficult for Tenggang? Explain your answer.
PLEASE HELP FAST!!What is a major economic challenge facing many Pacific South American countries today? A. Sanctions by international free trade organizations
Tony has $18 to buy apples and bananas for a fruit salad. Apples cost $2 per pound and bananas cost $1 per pound. Write and graph an inequality to describe the
9. The chemical formula for the hormone testosterone is C19H28O2(s). What is its molar mass?
Solve for p. 2(p+1)=16 p = 7 p = 7.5 p = 8.5 p = 9
Five more than triple a number​
A compound that consists of atoms of nonmetals that are held together by covalent bonds are.
In what way do the particular proteins in our bodies depend on our DNA.
Does examining victim behavior when attempting to identify causes of victimization lead to victim blaming? is it wrong to consider the role of the victim?.