isabellesoliss4350 isabellesoliss4350
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

A bake sale has 5 brownies for sale. Each brownie was cut into 4 slices. Each slice was sold for $7. What was the total amount earned for the sale of all the brownies?

Respuesta :

hemgarg0765
hemgarg0765 hemgarg0765
  • 02-02-2021

Answer:

140

Step-by-step explanation:

5 times 4 is 20 which is the amount of browiners 20 times 7 is 140

Answer Link
christiangrund25
christiangrund25 christiangrund25
  • 02-02-2021

Answer:

140$

Step-by-step explanation:

muliplication

4x5=20

20x7=140

Answer Link

Otras preguntas

What are the chemical properties of Carbon?
_____ are all sponsored domain name extensions. .com .mobi .gov .edu
Which biome covers the largest part of earth's surface? grassland polar marine tropical rain forest
What is change in species over time
The purpose of an allusion is to a. make you feel well read b.make a connection with something important to the writer c.mystify you d.impress you with the writ
The giant "Clothespin" that stands in front of Philadelphia's City Hall expresses the ___ of its sculptor, Claes Oldenburg. A.aviary B.capriciousness C.equitati
What are the 4 types are germs that can cause illness or disease?
The geological theory that states that the pieces of Earth's surface are in the constant, slow motion is
She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar?
A block of wood does not allow any light to be transmitted through it. The block of wood can best be described as A. transparent. B. opaque. C. transluc