renee405 renee405
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

how much will a person pay for 4.5 pounds of bananas at a price of $1.25 per pound​

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 03-02-2021

Answer:

$5.62 it could also possibly be $5.63 if you have to round up.

Step-by-step explanation:

Answer Link
laciboomgarden5 laciboomgarden5
  • 03-02-2021

Answer: $5.63

Step-by-step explanation: multiply 4.5 by the price per pound.

Answer Link

Otras preguntas

a rectangle is 3 times as long as it is wide and its perimeter is 120 centimeters. find area.
What is the diameter of a circle whose circumference measures 86 26/35? Use pi= 22/7
a antonym for biosphere
the bombing of Hiroshima and Nagasaki resulted in
what is the mRNA sequence from 3 TACGGTAAGCATCTTGGCATAACCCCAATT 5
Why was wilson not able to finish his speaking tour
Ms Graves gave her class 12 minutes to read. Carrie read 5/1/2 pages in that time. At what rate, in the pages per hour, did Carrie read?
what is the geometric mean between 6 and 20?
How do you write fifty-seven thousand,eighteen. In standard form
A youth ice hockey game has 3 periods that are each 20 minutes long. Colin plays 12 minutes each period. Which ratio shows Colin's playing time compared to the