moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
Your answer is 3 lb.
Answer Link
MeehanSW
MeehanSW MeehanSW
  • 01-11-2016
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
Answer Link

Otras preguntas

What numbers add up to -5 and multiply to get -90
What numbers add up to -5 and multiply to get -90
which has the least absolute value?A. 5B. 30C. -10D. -50
what are two determining factors in how organisms are classified into kingdoms
A plane flies round-trip to Philadelphia. If flies to Philadelphia at 220 miles per hour and back home with a tailwind at 280 miles per hour. If the total trip
A jar contains 133 pennies. a bigger jar contains 1 2/7 times as many pennies. what is the value of the pennies in the bigger jar?
Write the name of a shape that has no sides and no vertices
find the proportionality of y=7.25x
The volume of a cube is given by V= x cubed where x is the length of an edge of the cube. A cube shaped end table has the volume of 3 3/8 cubic feet. What is th
Which of the following statements is not true?"Whom" can serve as the object of a preposition."Whom" is an object pronoun."Who" and "whom" are personal pronouns