RyiahBandzzz RyiahBandzzz
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Tim bought two 12 packs of soda for $4.99 each. If the sales tax is 3.5%, how much was the total cost of the sodas?

Respuesta :

dallaspatriots2 dallaspatriots2
  • 03-02-2021

If your rounding it would be 62 but if not 61.9758

Answer Link
rm2001 rm2001
  • 03-02-2021
I believe the answer is $61.99 sorry if that’s wrong
Answer Link

Otras preguntas

Why is it important to administer an antiviral agent to an infected person within 48 hours of the appearance of symptoms?.
Write the word sentence as an equation.The sum of a number x and 4 equals 12. An equation that represents this sentence isPLEASE ANSWER
Both the experimental group and the control group are exposed to the same __________. A. Type of treatment B. Independent variable C. Confounding variables D. P
Nina is selling three types of energy bars at a market stall. She bought 60 Enerbars at 40p per bar and 200 Grainbars at 60p per bar from her normal supplier. S
Which word is NOT a synonym for savory? a. appetizing c. pleasing b. delectable d. repulsive
solve pls brainliest
Multiply three point seven by one hundred.
Someone answer please I need it frfr
A circular pizza costs $19.99. What is the cost of 1 square centimetre if the diameter of the pizza is 36 cm?
Priya wrote the equation y=100−5m to represent the temperature, y, in degrees Celsius, after a liquid has been cooling for m minutes. Explain what the slope and