amaris21cn amaris21cn
  • 03-02-2021
  • Chemistry
contestada

If saffron costs $5000 per pound how many grams can you buy for $15. Using dimensional analysis

Respuesta :

sdhfsifbj
sdhfsifbj sdhfsifbj
  • 03-02-2021

Answer:

1600

Explanation:

15 divide by6 divide by 14divide by 1234 =  30 * 1600=5000

Answer Link

Otras preguntas

Which statements about mass are true? Select each correct answer. One kilogram is 1,000 times less than one gram. One kilogram is 100 times greater than one gra
This square contains circles and parts of circles. Determine the shaded area of the 12 cm square. Express your answer in terms of t. (choose your level) Medium
At the school track meet, Dita ran 100 meters at a rate of 6. 25 meters per second. Time = StartFraction distance Over rate EndFraction How long did it take Dit
HELP ME OUT PLS!!!! All postcards at a store cost the same amount. It costs $0.50 more to buy 8 postcards than it does to buy 6 postcards. Which equation can be
Brainly at if correct
Write down the gradient of the line with equation y = 5X-8
The greenhouse effect is occurring because Group of answer choices the ozone layer is being depleted by carbon dioxide the amount of carbon dioxide in the atmos
What molecule stores energy at the end of cellular respiration.
How did nationalism affect Latin American
What is the range of estimates as to how many Native Americans lived in North America AND what percentage died of disease?