20083325
20083325 20083325
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Jia spends $4.00 for 8 bananas. How much per banana?

Respuesta :

queenscarl
queenscarl queenscarl
  • 03-02-2021
$0.50, because if you divide 4.0 by 8 you get .5.
Answer Link
nikagol88
nikagol88 nikagol88
  • 03-02-2021
$0.50

Reason: 4/8= $0.50
Answer Link

Otras preguntas

Two polynomials P and D are given. Use either synthetic or long division to divide P(x) by D(x), and express P in the form P(x) = D(x) · Q(x) + R(x). P(x) = 4x^
Please help me I don’t understand this pleaseeee
Technician A says that forma hardened steel may have different strenght áreas. Technician B says that aluminum collapses in a predictable way. Who is right
Ella needed to get her computer fixed. She took it to the repair store. The technician at the store worked on the computer for 4 hours and charged her $85 for p
A pendulum bob is displaced from equilibrium and held where its height is h = 14.6cm above its equilibrium position. If the bob is released, how fast will it b
What is a discussion that puts everyone's ideas together called?
Mee: 5324611502 Pa: here​
Find the slope of the line through each pair of points. 11) (-20, -4), (-12, -10)
Number of molecules of baking soda
True or false most states allow people of any age to marry?