Seudónimo Seudónimo
  • 02-11-2016
  • Mathematics
contestada

how much does 1 1/4 pounds of turkey that cost $2.85 per pound cost

Respuesta :

Dexterous
Dexterous Dexterous
  • 02-11-2016
Answer: $3.56, since one pound is $2.85, 1/4 is .25 (as a decimal). Then .25x2.85=$0.71+$2.85=$3.56
I hope this helped!
Answer Link

Otras preguntas

what do you think the tools,inventions and discoveries change the world over the history?​
Which of the following sentences is written in the ACTIVE voice? A After the swim meet, many cheeseburgers were eaten by a swim team of hungry kids. B After che
Read this excerpt from the Declaration of Independence. Then answer the question that follows. We hold these truths to be self-evident, that all men are created
Is it true that Congress could borrow and print money.
Escucha y escoge la mejor respuesta para completar la frase. Listen and select the best answer to complete the sentence. Según al audio, ¿adónde debe ir el viaj
What is 168.023 in expanded form using fractions
Which one Bc I’m struggling
4. Who were the labor force used to work for these farmers? a. Themselves b. Slaves c. Irish d. Germans
A bagel and a slice of pie cost $4. The slice of pie cost $1.60 more than the bagel. How much did the bagel cost
What are the three greatest weeknesses from the article of confederation