pgeshay0 pgeshay0
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, almonds ore on soe for
$3.8 per pound What is the price of 4.5pounds??

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

$17.10

Step-by-step explanation:

Almonds being on sale

$3.8 per pound

4.5 pounds

___________________

We know that for every pound, the cost is three dollars and eighty cents, we are looking for 4.5 pounds in total.

Multiply the amount per pound to the amount of pounds being asked :

3.8 * 4.5

$17.10

Answer Link

Otras preguntas

Where all enslaved people freed by this proclamation?
The art of __________ and effectively maneuvering in a world of power politics among sovereign states is the emphasis of classical realists.
How did feudalism and the manor economy emerged and shape medieval life?
Why must caustic compound be handled with care ?
One liter of a solution ph 9 has how many more hydroxide ions (oh-) than 1 l of a solution of ph 4?
i dont understand this
Write the sum eπ/4 + eπ/5 + eπ/6 + ... + eπ/n in summation notation in terms of k.
Factors that affect your fitness health and wellness are called
why did the spanish want to colonize the America's
Is pseudomonas aeruginosa resistant to sulfamethoxazole and trimethoprim?