jajpopra0001
jajpopra0001 jajpopra0001
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better buy, 5 for $4.25 or 8 for $6.88?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

5 for $4.25

Step-by-step explanation:

First you find how much of one each cost

4.25 divided by 5 = 0.85

6.88 divided by 8 = 0.86

The one for 5 for $4.25 is one cent less

one cent is still money

Answer Link

Otras preguntas

True or false? the size of the gas particles compared to the overall volume of the gas is nearly zero
Good critical writing focuses only on the strong points of a story. true or false
What movement did Muhammed Ali Jinnah lead? a. He wanted a separate Hindu state. c. He wanted a separate deomcratic state. b. He wanted a separate Muslim state.
determine the age of a fossil if it had only one eight of its original carbon -14 content remain
A vehicle is only 15% efficient. What happened to the other 85%?
Prokaryotes fall under the _____ and _____ domains. Archaea; Bacteria Archaea; Eubacteria Bacteria; Protista Bacteria; Eukarya
In rochin v. california, the supreme court ruled that the suspect could not be tried because
why can you compare two fractions with the same denominator by only comparing the numerators
What was Hamilton's plan for paying state debts?
A yogurt company charges $.72 for a 6 ounce container of yogurt how much does it charge for an 8 ounce container