kwbarajas
kwbarajas kwbarajas
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

When finding unit prices what goes in the numerator?
1 unit
The cost
The item

Respuesta :

simone7588
simone7588 simone7588
  • 02-03-2021

Answer:

Cost

Step-by-step explanation:

price/cost goes first

Answer Link
rw5zy4hug6
rw5zy4hug6 rw5zy4hug6
  • 02-03-2021
The cost I’m pretty sure.
Answer Link

Otras preguntas

what is 36 divide by 837
write an equation with the solution x=25
luz earns $400 for 40 hours of work. use the ratio table to determine how much she earns for 6 hours of work.
Basic. Is to luxurious as common is to
Write the polynomial in standard form.–7x^2 – x^3 + x^ 5 + 2 A. x^5 + x^3 + 7x^2 + 2  B. x^5 – x^3 – 7x^2 + 2  C. –7x^2 – x^3 + x^5 + 2  D. 7x^2 + x^3 + x^5 + 2
Ramon has a rope that is 25 1/2 feet long. He wants to cut it into 6 pieces that are equal in length.  How long will each piece be?
How to translate equation into a sentence. 7(p+23)=102
The quotient of a number and 5, minus 2,is 8.
To transform a plant, scientists inject DNA into a plant leaf. TRUE OR FALSE?
What is the value of x?