ann4358 ann4358
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

How much will 9 pencils cost if 6 pencils cost $1.68?

Respuesta :

vyronicaducat
vyronicaducat vyronicaducat
  • 02-03-2021

Answer:

$2.52

Step-by-step explanation:

1.68/ 6 = $0.28 each pencil

0.28 x 9 = $2.52

Answer Link

Otras preguntas

find the slope and the y-intercept of the line. y=4x-5
Define and explain the terms “gerrymandering” and “pork-barrel spending”. Do you believe these systems are fair? Why or why not? Use specifics and examples.
Solving 2-D Motion A puck moves 2.35 m/s in a -22 degree direction. A hockey stick pushes it for 0.215 s, changing its velocity to 6.42 m/s in a 50 degree direc
need help! multiple questions [LOTS OF POINTS] Please help! show work thanks
How is natural gender shown in English ?
Which answer best explains what happened to George Washington at Fort Necessity, Pennsylvania?A Washington attacked the French but was outnumbered and captured.
People are especially good at quickly detecting facial expressions of what
1. The ______ is what happens in the story. 2. The ______ is what the story is about. Available answers: • Plot • Theme • Setting • Conflict • Climax Thank y
What was one motive the US government provided subsidies to railroad companies in the 1800s
The ______ energy of the Sun is converted into _______ energy by the plants.