charwil1409 charwil1409
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

A package of 8 count batteries costs $6.16. A package of 20-count AA BATTERIES COSTS $15.20.

Respuesta :

diamondtate01
diamondtate01 diamondtate01
  • 03-03-2021
The unit price of the 20 pack is $0.79 and the unit price for the 8 pack is $0.80.

Simply Take the price of the pack of batteries divided by the number within the pack.
$6.40 / 8 == $0.80
$15.80 / 20 == $0.79
Answer Link

Otras preguntas

what time is 9 hours and 30 minutes before. 4:25
What is the approximate circumference if the circle that has a center at (2,1) ans passes through the point (2,5). 1. 8 units 2. 13 units 3. 25 units 4. 50 unit
Find an equivalent ratio for 22/55 and then write the proportion
16 increased by twice a number is -24. Find the solution??
what time is 9 hours and 30 minutes before. 4:25
The neolithic revolution is most closely associated with....
What is the approximate circumference if the circle that has a center at (2,1) ans passes through the point (2,5). 1. 8 units 2. 13 units 3. 25 units 4. 50 unit
A history quiz consists of five true-false questions. If you guess on each question, then the probability of answering all five questions correctly is approxima
How many eighths are there in 4 1/4
Which word is an interjection commonly used in advertising?