tyussmith
tyussmith tyussmith
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

16 oz jar of Peanut Butter for $2.49 or 64 oz jar of Peanut Butter $6.99?

Respuesta :

Leslie13082000
Leslie13082000 Leslie13082000
  • 03-03-2021

Answer:

64 oz jar of peanut butter $6.99

Step-by-step explanation:

16 oz jar of peanut butter for $2.49 is more expensive because if you multiply $2.49 by 4 to buy 64 it equals $9.96 which is more expensive

Answer Link

Otras preguntas

50 points 1. Which set of steps shows the solution to the equation 4y = −12? (5 points) y = −12 − 4; y = 8 y = −12 ÷ (−4); y = 3 y = −12 − (−4); y = −8 y = −12
A mixture of gases contains methane, CH4, ethane, C2H6, and propane, C3H8. If the total pressure is 1.5 atm and the number of moles of the gases present is .31
-59=3x-2(7x-20) how can i solve for x?
Recognize select one of the historical places in Turkey.
Why do employers withhold a set amount of your income?
why did Athens form the Delian league
According to Elizabeth Sanford, what is the proper role of women? What forces in nineteenth-century European society merged to shape Sanford’s under- standing o
why did Athens form the Delian league
If I clock out at 2:38 and I have 30 minutes what time do I get in
What is the gravitational potential energy of a book with a mass of 0.3 kg on a 1.0 high desk? 3.0 J 30J 0.3J