frankscm310
frankscm310 frankscm310
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

1. Four muffins cost $12. Which model shows how to find the cost per muffin?​

1 Four muffins cost 12 Which model shows how to find the cost per muffin class=

Respuesta :

xxsunshine2008xx
xxsunshine2008xx xxsunshine2008xx
  • 03-03-2021

Answer:

C.

Step-by-step explanation:

This is your answer because on the "dollars" row, there are 12 squares, just like there are $12 and on "muffins" there are four squares just like there are 4 muffins.

Answer Link

Otras preguntas

Read the following sentence from thepassage."All those who enter this sacredtomb shall be visited by thewings of death."Which of the following BEST explains the
match the following actions with the system in which government performs them.
If the price of a product goes up by 10% and the quantity demanded goes up by 20% the product is an inferior good. Please select the best answer from the choice
what is the measure of
In Figure 1, starting from the left, what magnetic poles are shown on the two bar magnets?
explain how present-day differences in wealth between african americans and whites are a result in slavery in the past
Can someone please help me with questions 5 and 6 I promise to mark brainlest!!! Thank you!
which is smallest medium and large​
IT LOOKS LIKE ALOT BUT ITS ONLY 4 QUESTIONS NEED DONE ASAP PLEASE HELP Question 6(Multiple Choice Worth 5 points) (MC) Which sentence contains a dangling modifi
What is collateral?