memethag58 memethag58
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Mike spent $80.50 on 5 videos. If each video cost the same amount, how much did one video
cost?

Respuesta :

kotkat kotkat
  • 04-03-2021

Answer:

$16.10

Step-by-step explanation:

All you have to do is do 80.50/5 since if they all cost the same amount, and since there are 5. Anyway 80.50/5 is 16.1, or $16.10.

Answer Link

Otras preguntas

Help me pleaseeee!!!!!
What is the name of the fatty coating on neurons that acts as an insulator.
A cylinder has a radius of 3 cm. Sand is poured into the cylinder to form a layer 2 cm deep. What is the volume of sand in the cylinder?.
10 points + brainliest to first correect answer :) incorrect answers/ answers with no effort will be deleted this is easy im just making sure :) Georgette drew
What is the correct sequence of events that led to madam walker starting her own hair care company?.
Why tgere is no laslocked ciuntry in nirth america and australia​
Suppose that 16 inches of wire cost 48 cents. At the same rate, how much (in cents) will 42 inches of wire cost?
what is the molar mass of CaF2
Solve for x. 2(x−312)=10 3/4 Enter your answer as a mixed number in simplest form in the box. x =
Molly earned $430 mowing lawns over the summer. She put 60% of what she earned into her savings account. How much money did Molly put into her savings account?