camillev camillev
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

8. Jill bought a soda for $3 and eight candy bars. She spent a total of $43.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-03-2021

Answer:$5.00

Step-by-step explanation:

Let c = the cost of each candy bar

3 + 8c = 43

8c = 40

c = $5.00

Answer Link
zendyhernandez16
zendyhernandez16 zendyhernandez16
  • 04-03-2021

Answer:

each candy bar costs 5 dollars

Step-by-step explanation:

43-3=50 and 40÷8=5

Answer Link

Otras preguntas

How to write an English poetry answer?
How do you know whether a number is a multiple of another number
solve 64x^3 +1 =0 the back of the texts books gives me the answers -1/4 and 1 plus or minus i√3 all over 8 I understand where the -1/4 comes from . I just don'
0.8x+3.2-4.3x=7.7-1.2x
Glycolysis is a body process which involves: a.the passage of water through a semipermeable membrane b.the division of the nucleus of a body cell c.the maintena
explain how the stomach and the blender are ailke
2cos^2x+sinx=2 domain restriction 0,2pi
Andy estimated that he would need 71 feet of lumber for a tree house project. He later found that the actual amount of lumber needed was 60 feet. What was the p
Is energy in fossil fuels is derived from the energy stored in plants and animal matter?
explain how the stomach and the blender are ailke