anthonyc85970 anthonyc85970
  • 05-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the better value? 12 bottles of juice for $15.00, or 18 bottles of juice for $23.04?

Respuesta :

helperonsetthanks11
helperonsetthanks11 helperonsetthanks11
  • 05-03-2021
Second option sound way better!
Answer Link
lupinst0r lupinst0r
  • 05-03-2021

Answer: it’s 1.25 for the first and 1.28 for the second so the first of 12 bottles 15$ Is the better value

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

(2+5)-4 to the power of 2
Describe the roll of ATP in the muscle cell
What factors help predict why the populations of some countries grow faster than others?
đá cắt trong máy cắt được làm từ vật liệu gì vì sao?
What happens to pH when PCO2 increases above 45 mm Hg?-pH will fall from 7.4 to 7.35.-pH will stay the same.-pH will rise above 7.4.-pH will fall below 7.35.
what is the y intercept of the lline 2x-3y=-12
Finland briefly had a King in 1918. From which country's royal family was he taken?
what is the y intercept of the lline 2x-3y=-12
what is the multiple of 12 small than 84?
what was the most importnat result of the spanish american war