vevelinteixeira
vevelinteixeira vevelinteixeira
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

addie spent 4.32 on 6 cherry-flavored popsicles. find the unit rate

Respuesta :

vickyz65001248 vickyz65001248
  • 01-04-2021

Answer:

$0.72

Step-by-step explanation:

4.32 dollars per 6 popsicles.

4.32 / 6 = 0.72 per popsicle.

Answer Link

Otras preguntas

A tortoise is walking in the desert. It walks at a speed of 3 meters per minute for 37.5 meters. For how many minutes does it walk?
Eres muy artístico. Tu clase favorita es de _____. A. educación física B. ciencias sociales C. arte D. ciencias naturales
In 1679, New Hampshire was established as a _______ colony.
simplify 72 meters over1.5 cenimeters
what is the quotient for 34÷3
Is 4 primer or composite
Given the following functions f(x) and g(x), solve (f ⋅ g)(3) and select the correct answer below: f(x) = 4x2 + 12 g(x) = x − 1 A. 47 B. −47 C. 96 D. −96
multiply the hours of labor by $55, then add $80. if c = cost in dollars and h = hours of labor, which equation expresses the rule above? a.c(h) = 80h 55 b.c(h)
What is the range of these numbers? 1,33,54,65,78,79,79,80,83,87,87,87,88 Find the range SHOW YOUR WORK!
what is the genotype ratio between the cross yyrr x yyrr?