annabeatrizpereira13 annabeatrizpereira13
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Bucci goes to the grocery store and purchases
17 bags of raisins and a $2.97 jar of peanut butter.
His total cost was $34.76. What was the cost for a
bag of raisins?
Help

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 01-04-2021
Make an equation
17b + 2.97 = 34.76
17b = 31.79
b = $1.87
A bag of raisins is $1.87
Answer Link

Otras preguntas

If 152 grams of ethane (c2h6) are reacted with 231 grams of oxygen gas, what is the mass of the excess reactant leftover after the reaction has reached completi
What do most current climate models suggest will happen to global temperatures by the end of the 21st century?
Which expression is equivalent to 17s-10+3(2s+1)? A.23s-9 B.23s-7 C.11s-7 D.11s-9
I need the answer to this question
which has not been a major source of CFCs
Mrs. Barkley is teaching a class in which the students are decorating gift boxes. She wants the students to decorate gift boxes using a ratio of 4 gems for ever
An example of a natural monopoly product is: A. electricity service B. an automobile C. a grocery store D. gasoline
How is the energy divided up in the plant
If your town wanted to build a new water treatment plant, which type of government would be in charge of the project?
Which of the following types of publications are summarized using mobile apps such as Circa, Gist, and Clipped?