nevaeh10101
nevaeh10101 nevaeh10101
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

somebody please help me :)​

somebody please help me class=

Respuesta :

SirJames15
SirJames15 SirJames15
  • 02-04-2021

Answer:

(5,7.5) (12,18) (18,27)

Step-by-step explanation:

It costs $1.50 per cupcake.

y = 1.5x, where x is the amount of cupcakes and y is the amount of money in dollars.

7.5 = 1.5 times 5

18 = 1.5 times 12

27 = 1.5 times 18

Answer Link

Otras preguntas

Why are metals alloyed?
P A pencil costs $10.00 while a dozen cost $100.00 how much would peter save if she buys ninety-six pencils at dozen Price
plzz help!!!!!!!!!!!!!
wich situation would cause the price of a product to fall the most
16. Which punctuation rule is correct? A. If the adverb clause comes at the beginning of the sentence, set off the clause with a comma. B. Complex sentences who
school is canceled tomorrow or we are going hiking.​
Why isn’t there anyone helping for chemistry I need this by literally tomorrow morning before 8:30 ;-; 4.) Draw XY3 where X has 5 valence electrons and Y has 7
What was one factor that helped end apartheid in South Africa?
I need help on the El jabon perfecto questions 1-5
A river flows at 2m/s. The velocity of a ferry relative to the shore is 4m /s at right angle to the current. What is the velocity of the ferry relative to the c