salrez salrez
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Travis bought 6 new notebooks for school for $9.30. How much was each
notebook?

Respuesta :

sunabariii
sunabariii sunabariii
  • 02-04-2021

Answer:

1.55

Step-by-step explanation:

9.30/6=1.55

Answer Link
xSoon
xSoon xSoon
  • 02-04-2021

Answer:

One notebook equals $1.55.

Step-by-step explanation:

($9.30) / 6 is equal to $1.55. Moreover, one notebook is $1.55 as this number multiplied by 6 yields $9.30.

Answer Link

Otras preguntas

How many states are needed to ratify an amendment to the constitution?
Why did the Embargo Act of 1807 divide the American people?
What part of speech is straight This road goes straight to there house
why were tensions heightened among countries in europe after 1900
a bacterium living in an underground septic tank thrives by absorbing organic compounds from decomposing wastes. What is it? A. a chemoheterotroph B. a photohe
a blueprint has the scale of 1/2 inch to 1 foot. on the blueprint, one wall measures 6 inches in height. if h represents the actual height of the wall, what is
Suggestions about ways to parents in which they can improve/encourage equal power relations in the way they raise boys and girls
What was the significance of Mao Zedong’s slogan “Let a hundred flowers bloom, and a hundred schools of thought contend”? A:It called upon the people of China t
A cheetah can run 17 1/2 miles in /4 hour. What is the speed of a cheetah in miles per hour?
why do we need all 5 of Earth's spheres