krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

Can someone find the error and explain?
Shaun is 68 miles away from Keegan. They are traveling towards each other. If Keegan travels 7 mph faster than Shaun and they meet after 4 hours, how fast was e
Jana is visiting friends in Bangkok and is asked to try a local delicacy, sautéed grasshoppers. She is reluctant to do so as her ________, which was adaptive fo
Sulfate buffer? Your laboratory is out of materials to make phosphate buffer and you are considering using sulfate to make a buffer instead. The pKa values for
The product of 3 and z?
How did European conquest effect the native peoples?
What is7(3x-5y)-(x+6y)
If 14.5 kJ of heat were added to 485 g of liquid water, How much would its temperature increase?
solve the picture please
Which method of traversing a tree would result in a sorted list for a binary search tree?