Heylol2424
Heylol2424 Heylol2424
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

Olivia bought a notebook for $12.50 and 9 pens. If her total was $43.73, how
much was each pen?
Help quick pls

Respuesta :

kikivanderwal
kikivanderwal kikivanderwal
  • 01-06-2021

Answer:

$3.47

the cost of each pen is $3.47

Step-by-step explanation:

subtract the price of notebook from total price

43.73 - 12.50

= 31.23

divide total from number of pens

31.23 / 9

= 3.47

Answer Link

Otras preguntas

Why did merchants, monarchs, and educators embrace islam?
What do the responses to the speaker’s questions in “Ah, Are You Digging on My Grave?” tell you about the people thought to be digging? A. They have been there
Can you think of a shortcut for calculating the network addresses of consecutive /30 subnets?
A golf ball is hit by a club. The graph shows the variation with time of the force exerted on the balby the club.Which quantity, for the time of contact, cannot
Rewrite 21/25 and 17/20 so they have a common denominator then, use <,>,or = to order 21/25 and 17/20
The light was blue from cornellas silk
When making a peanut butter and jelly sandwich, be sure to use ____________________. Please fill in the blank with the words that best illustrate parallel struc
What comprises privileged communications
How did the Agricultural Marketing Act of 1929 help farmers?
Who were scalawags and carpetbaggers apex?