lightskinprettyyboii lightskinprettyyboii
  • 02-06-2021
  • Mathematics
contestada

You buy milk at $3.48 per gallon. One portion of oatmeal requires 5 ounces of milk. How much does the milk for one portion cost? Round to the nearest cent.

Respuesta :

topeadeniran2 topeadeniran2
  • 07-06-2021

Answer: $0.1359375

Step-by-step explanation:

First and foremost, we should note that 1 gallon = 128 ounce. Therefore, $3.48 per gallon simply means $3.48 for 128 ounce. Therefore, the cost per ounce will be:

= $3.48 / 128

= $0.0271875

Therefore, the amount for the the milk for one portion cost which requires 5 ounces of milk will be:

= $0.0271875 × 5

= $0.1359375

Answer Link

Otras preguntas

Explain and evaluate what david hume means by saying that we have no evidence of the self.
I need to evaluate the derivative of the function and find the answer
You friend who is an exchange student is interested in becoming a US citizen. How would you describe the process of becoming a naturalized citizen to him?
Which is the graph of f(x)=100(0.7)?
Uric acid results from the metabolism of _____ _____.
Stalin wanted to build a military base in _______.
In this problem you will use variation of parameters to solve the nonhomogeneous equation y′′+6y′+9y=−2e−3t
What race are Hispanic​ people?
a healthy 38 year old female patient was examined by her family physician during a routine preventive exam. The patient has no specific problems, but is HIV pos
Is the following relation a function ?