greenteisha57 greenteisha57
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

You buy halibut at 28 per pound. One portion of seared halibut requires 6 ounces of halibut. How much dose the halibut for one portion cost?

Respuesta :

gageer2005 gageer2005
  • 03-06-2021

Answer:

4.6

Step-by-step explanation:

yes

Answer Link

Otras preguntas

Find the measure of ∠D∠D.
Solve 5r2 – 12 = 68. {±4} {±5} {±3} {±6}
What is the perimeter of the image below
The table shows a linear function. Which equation represents the function? f(x)=−2x+4 f(x)=2x+12 f(x)=−12x+4 f(x)=4x−2 x f(x) 4 2 0 4 −4 6
Geometry math question
What are the domain and range of the real-valued function f ( x ) = − x 2 − 3?
Which graph represents the function f(x)=0.2x+3?
Write a solution set for the inequality. Include at least three values in your solution set A>12 A){13,14,15} B){13,12,14 C){10,15,15} D){14,11,15}
if the roots of a quadratic equation are 1±√5, then the product of the roots is
People who eat a "mediterranean diet" that is heavy on vegetables, fish, and olive oil have a comparatively low risk of developing