shumailaraman
shumailaraman shumailaraman
  • 02-08-2021
  • Mathematics
contestada

What is the cost of buying 5 kg of cheese worth
$9.00 per kg?

Respuesta :

mishyunicorn44 mishyunicorn44
  • 02-08-2021
$45

Hope this helps you
Answer Link
mistressofdark
mistressofdark mistressofdark
  • 02-08-2021

Cost of 1 kg = $9

So, cost of 5 kg = $9 × 5 = $45

Answer Link

Otras preguntas

Given the function f(x)=7x+3 , evaluate and simplify the expressions below. See special instructions on how to enter your answers.
In the compound MgCl2, magnesium donates two electrons, one to each chlorine atom. Which type of compound is this, and is it likely to dissolve in a polar solve
Convert 589 Kelvin into °C.
how many types of information are the inthe biology?
The distance of planet Mercury from the Sun is approximately 5.8 ⋅ 10^7 kilometers, and the distance of planet Venus from the Sun is 1.1 ⋅ 10^8 kilometers. Abou
How can forces on objects be used to predict their motion?
help me please and thanks
Eric has a medium-term goal of funding one year of community college after he graduates from high school in two years. Each class costs $125 per credit hour. Er
????????? Any help :)
3. Alyssa has to make 70 pancakes, how many cups of flour will she have to use?