lavajiahpressley1991 lavajiahpressley1991
  • 03-08-2021
  • English
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Respuesta :

alexargoonkim
alexargoonkim alexargoonkim
  • 03-08-2021

Answer:

84.32

Explanation:

You multiply the 56 by 1.12 to get the cost for the beef, and 24 by 0.9 to get the price of the milk. Then you add the two sums of 62.72 and 21.6 (respectively) to get the cost of 84.32.

Answer Link

Otras preguntas

AB = 13 + 2y, BC = 12, AC = 1 + 32
What is the mass of a liquid with a density of 0.768 g/mL and a volume of 237 mL?
Lines l and m are parallel. If the m∠1 = 45 degrees, which of the following angles does not measure 45 degrees? ∠2 ∠4 ∠7
Parents who do their job correctly can expect their children to grow up to share their personalities, interests, and values. OA True ов. False ​
What is the value of (10 – 6)2 + 6 • 2 – (3 + 2)2? A. 10 B. 3 C. –1 D. –5
three times a number w​ is less than 18.
why would body temperature be a negative feedback loop?​
Help please really fast
What is the sum of the coefficients in the expression below? 2x - y+3
Can someone please explain this