shepow15 shepow15
  • 04-08-2021
  • Mathematics
contestada

If you buy 12 pounds of lettuce for $96 what is the rate which one pound of lettuce costs

Respuesta :

2bmg7jnasy
2bmg7jnasy 2bmg7jnasy
  • 04-08-2021
8

96$ divided by 12 = 8

Thats how you would get the rate and maybe you can apply this method to other questions if there are any?
Answer Link
fisherdinah6 fisherdinah6
  • 04-08-2021

Answer:

$8

Step-by-step explanation:

$96 divided by 12

Answer Link

Otras preguntas

y = -x + 3 2y + 2x = 4
Subtract the following complex numbers: (11-7)-(16-11) A. 5+ 4i OB. 5-18i O C. -5-18i OD. -5+4i
Rahi is pouring concrete to create the foundation of a square deck covering 112 square feet. Which is the best estimate of one side of the deck? Round to the ne
NEED AN ANSWER NOW!! ITS WORTH THE POINTS!! DUE TODAY AT 10!!!!! The grid above shows the graph of the parent function and a translated functions graph. Write
yes haha yes what no oh yeah no nevermind wait yes
1+0.9+0.08+0.001 Somebody can help me please
Any gïrls here free to talk
Plants store _____ energy in their tissues. A mechanical B heat C light D chemical
In 1860 the small towns became a city. true or false
desparte in silabe cuvintele date apoi incercuieste diftongii marcand semivocalele cu semnuls pecific