prashanthdmello3 prashanthdmello3
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3/4 kg onions is ₹ 21. One kg onions will cost .......


STEP BY STEP EXPLANATION NEEDED


PLS ANSWER I WILL MARK AS BRAINLIST

+10POINTS

Respuesta :

sabinatmg
sabinatmg sabinatmg
  • 02-09-2021

Answer:

t

The cost of 34 kg onions=RS21

then,

the cost of 1kg onions=?

Now,

34kg=RS21

1kg=21÷34

1kg=0.61

hope it helps you!!

stay safe healthy and happy!!

Answer Link

Otras preguntas

What group of people did Jesse Owens stand up for?
PLEASE HELP!! 15 points! Use the figure to complete each statement. A. m<BED B. AE=1/2 _____ C. If AB=18, then EB=____ D. ____ is the midpoint of ___
after world war 2 many people moved from cities to
the difference of a number and twice another number is 12. The sum of the two numbers is -27. What are the two numbers?
What is the chemical formula, # of components, and the total number of atoms, for glucose and water?
which of the following is equivalnt to √20
The articles of confederation created a ______ between the various states.
It takes julie 75 minutes to read 60 pages. a.how many pages can julie read per minute. leave the answer as a fraction. b.julie's book 350 pages long. set up
In a relay race, the probability of the Galaxy team winning is 22%. In another unrelated relay race, the probability of the Komets team winning is 47%. If the p
please help i don't understand it at all