alexanderjthomas14 alexanderjthomas14
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Sam's sells a
case of 96
drinks for
$21.00. How
much does one
drink cost?

Respuesta :

Laurensink12 Laurensink12
  • 03-09-2021

Answer:

4.57

Step-by-step explanation:

This is unit rate 96 is how many drinks he has and you divide that by how much it cost ($21.00) to get how much each cost.

Answer Link
Groot36044
Groot36044 Groot36044
  • 03-09-2021
What he saidffffddddddddkdkdkffkfk
Answer Link

Otras preguntas

explain the working principles of a rotary engine​
What did Banquo caution Macbeth about? can somebody help me please <3
Could the following side lengths make a right triangle? 28, 53, 45
______________________ law deals with crimes but ______________ law governs disputes between individuals
Señora Cruz will use four triangles on the door decor. How many square centimeters of paper will Señora Cruz use to create the triangles? Triangle has bases as
Select the correct answer from each drop-down menu. jordan is tracking a recent online purchase. the shipping costs state that the item will be shipped in a 24-
Which type of rock would most likely be found near the landform shown in the picture? ​
If x represents the molar solubility of b a 3 ( p o 4 ) 2 , what is the correct equation for the k s p ?
Please help i don't know please e​
Order of operations 5-2(5-27)+5