pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following terms refers to how genetic traits are expressed? A. Display B. Genotype C. Phenotype D. Dominance
9.35 as a fraction in simpliest form
9.35 as a fraction in simpliest form
Which word in the sentence is a participle? Are you running from that buzzing bee? a. buzzing b. Are c. bee d. running
what are the pros and cons of the stamp act ?
Sofia learned 10 recipes to create party dishes. She learned these recipes in two weeks. How many recipes can Sofia learn in 5 weeks ?
Energy is released to be used by a cell when a phosphate group is removed from ADP to form ATP added to ADP to form ATP removed from ATP to form ADP added to AT
what is the quotient of 43.8 and 12
Identify the sentence that has correct subjectdash–verb agreement. a. In the​ evening, Brad and I often is out to dinner. b. In the​ evening, Brad and I often g
_____ phase is the period of interphase when genetic information is being duplicated. M phase G1 phase G2 phase S phase