britt3248 britt3248
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

Susan bought 15 pounds of flour for 6 dollars how many pounds of flour did per dollar

Respuesta :

GibberishCat
GibberishCat GibberishCat
  • 04-10-2021

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

divide to find unit rate

15/6=2.5

Answer Link

Otras preguntas

which is greater 4.221 or 4.022
HOW DID EUROPEAN NATIONS BUILD EMPIRES IN SOUTH AND SOUTHEAST ASIA
A decimal that is equivalent to 5.300
In which area do the United States' state and federal governments share power?
what was the basic message that jeses preached? how and why did that message spread
At 3:30 P.M. the angle between the hands of a clock is
What is the molar mass of Mg(NO3)2? Explain how you calculated this value.
what is the term for each half of the earth?
what is one reason the colonists had difficulty coming together to revolt against Britain
Similarities between glacier and geyser