aniyahmartin233 aniyahmartin233
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

A case of garlic cost $26 per 30 pounds how much does the garlic cost per ounce?

Respuesta :

dchoo333
dchoo333 dchoo333
  • 03-10-2021

Answer:

$0.05417, or around 5 cents

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in a pound. There are 480 ounces in 30 pounds.

26 / 480 = [tex]\frac{13}{240}[/tex] or 0.05416666667

Round to 5 decimal places, 0.05417

Answer Link

Otras preguntas

Where would muscle A in the image set most likely be found? Lining of a tendon Lining of the thigh bone Lining of a heart ventricle Lining of the intestines
How do price changes effect equilibrium A:by serving as a tool for distributing goods and services B:by preventing inflation or deflation from affecting the s
Which statement best describes the expression 4y divided by nine? Picture included
In last year, San Diego basketball team won 32 games, and lost 8 games. What percent of the games were won?
14.3 rounded to the nearest one
A bag of flour weighs 15 pounds. A shopkeeper has one bag of flour. She sells 1.065 pounds of flour every day. How much flour is left after 8 days?
D? Marco draws a card and replaces it 10 times from a standard deck of 52 cards. He draws 8 red cards and 2 black cards. What is the experimental probability of
72 is what percent of 180?​
Help me ASAP please!!!
What are the requirements in order to be considered for the office of president of the United States