mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Respuesta :

bb8andporg
bb8andporg bb8andporg
  • 03-10-2021

Answer:

40 oz i believe

Step-by-step explanation:

Answer Link
mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 03-10-2021

Answer:

Regular: $0.21/oz

Family Size: $0.19/oz

Step-by-step explanation:

Regular:

($3.36)/(16 oz) = $0.21/oz

Family Size:

($7.60)/(40 oz) = $0.19/oz

Answer Link

Otras preguntas

A box slides down a 28.0 degree ramp with an acceleration of 1.25 m/s2. Determine the coefficient of kinetic friction between
How many kilos in 10 pounds
Suppose you deposit $2,262.00 into an account today. In 11.00 years the account is worth $3,855.00. The account earned ____% per year.
(01.08 LC) What is a mood in literature?
3. Read the selections below from the story. "Can't we turn off the system?" Victoria winced as she held up her hand, the star was nov crimson and quite painful
Find the value of x.
Using each of the digits 2 through 5 only once, write 2 two-digit whole numbers whose product is as large as possible.
Jane has been having problems with redness and a rash on her face. She discussed her condition with a friend who recommended her dermatologist. Jane called and
What is the value of tan 0 in the unit circle below?
What is the smallest 6 digit palindrome that is divisible by 99 I've been trying for 3 hours and I still cant figure it out PLEASE help.