alexisedwards25
alexisedwards25 alexisedwards25
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

A term paper weighing 1 lb., 4 oz. is mailed at the rate of $0.45 per ounce. Find the cost of mailing the term paper.

Respuesta :

BellaMcNulty BellaMcNulty
  • 03-01-2017
There are 8 oz in a pound (lb.) So, if there is 1 lb (8 oz) and 4 oz, then you have a total of 12 oz. Since it costs $0.45 per ounce, then you would multiply 12 times .45. After that, you would convert your answer to money by adding a dollar sign and a zero after the last number.

Work: 
12*0.45=5.4

5.4=$5.40

Final Answer: $5.40


Answer Link

Otras preguntas

How did southeast asia's colonial history produce increased tensions in vietnam ?
what were some of the problems that led to the rise of dictators in germany ,italy ,and japan?
what percent of 126 is 22?
I would like to know if 200 cm is greater or less than 3 m
What evidence in the declaration is there of religious faith? How do you think this religious faith influenced the ideals expressed in the declaration
I would like to know if 200 cm is greater or less than 3 m
Payments designed to make up for war damage are known as
Why can't we change the subscripts in balancing chemical equations?
a swimming pool is 20 meters long and 12 meters wide the bottom of the pool is slanted so that the water depth is 1.3 at the shallow end and 4 meters deep at th
A basketball has been left out in the cold. The next day you find that it has become soft. What do you do to get it back to shape and why?a) Leave it alone to w