Plxgd Plxgd
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

if the total cost C for p pounds of pepperoni if each pound cost 4.86

Respuesta :

agator824catdog47
agator824catdog47 agator824catdog47
  • 03-01-2017
costs $.59c(p) = .59p. C(p) has unit $/lbs, p=lbs
Answer Link

Otras preguntas

Exotic species are __________. A. species that are foreign to a particular place B. species that are native to particular place C. animals that carry their youn
Identify an equation in standard form for an ellipse with its center at the origin, a vertex at (9, 0), and a co-vertex at (0, 1).
in term of native american tribes why would north america be much easier to colonize than central america
Which of the following best describes the purpose of higher taxes, according to Roosevelt?a To ensure military victory and elimination of tyranny b To fund the
HELPIf f(x)=12x+4, then f^-1(x)=?
Which of the following sequences are geometric? Choose all that apply. 2, 4, 8, 16, 32… 2, 4, 6, 8, 10… 1, 1, 2, 3, 5, 8… 20, 10, 5, 2.5, 1.25
Find the probability of flipping a coin and it showing heads and drawing a diamond from a standard deck of cards.
What sound did robert frost use to describe the buzz saw in out, out
What is the factorization of x²+8x+7? A. (x²+x)(x+7) B. (x²)(x+7) C. (x)(x+7)²+(x)(x+7) D. (x+1)(x+7)
The graph of a linear equation may not be a straight line.A. True B. False