Kayla4320
Kayla4320 Kayla4320
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

100 points & brainliest if you get it correct!

100 points amp brainliest if you get it correct class=
100 points amp brainliest if you get it correct class=

Respuesta :

livia68
livia68 livia68
  • 03-11-2021
brand 1 is the better deal. the unit price is $2.14 per lb.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 13-11-2021

Brand 1

[tex]\\ \sf\longmapsto \dfrac{12.19}{5.7}[/tex]

[tex]\\ \sf\longmapsto 2.14/lb[/tex]

Brand 2

2.15/lb+2=2.17/lb

Brand 2 is a better deal and 2.17lb is the unit price

Answer Link

Otras preguntas

what is the time 10 minutes before noon
show math equation of 5x + 6x equation
The pancreas plays a critical role in __________. a. the absorption of nutrients b. the digestion of vitamins c. the elimination of enzymes d. the breakdown
How did President Theodore Roosevelt resolve a dispute with Japan over immigration? A.He sent the US Navy into Japanese ports to prevent ships filled with Japan
A cat spends about 7 out of 10 hours sleeping. About what present of the cats day is spent sleeping
what is 5.5 as an improper fraction?
there tiger barbs in a 15 gallon aquarium and giant dani is in a 30 gallon aquarium.what numerical expression to represent the greatest total number of fish tha
What is 460,915 estimate to
To convert drams to grams, multiply the number of drams by which number?
what is the unit fraction for 12/84