forsaken8555 forsaken8555
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

At the store, a bag of `4` avocados costs `\$2`. How much does each avocado cost?

Respuesta :

580496 580496
  • 03-11-2021

Answer:   .50 cents each

Step-by-step explanation:

if 4 are 2 dollars then 2 would be one and half of one is 50 cents so each would be 50 cents

Answer Link
jullienne
jullienne jullienne
  • 03-11-2021
The answer is 5¢, since you would have to divide 2 by 4.
Answer Link

Otras preguntas

If 4x^2 - 100 = 0, what are the roots of the equation?
how do you know if a quadrilateral is a parallelogram?
What equation could be used to find how many grams of mass is in 15.6 kilograms
How will the vapor pressure of an aqueous solution of sodium chloride compare to that of pure water?
how did baroque artist Rembrandt of the Netherlands apply paint to a canvas
If the central bank wants to help the economy to grow, it can decrease _____? a. spending b. interest rates c. tax levels
PLEASE HELP Soldiers were sent to the South to protect the rights of blacks, as part of the government’s attempt to give blacks the rights of full citizenship
In the female body, each egg is surrounded by a _____________ which breaks open when the egg is mature. a. ovary c. placenta b. follicle d. uterus
Whenever possible, the most efficient way to perform rescue breathing is?
A girl throws a rock into a pond. A leaf floating on the pond bobs up and down but does not change location on the pond's surface. Why not?