We9ssierazygi We9ssierazygi
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

A florist sells 3 dozen bunches of flowers for $78. whites the cost per flower?

Respuesta :

thimegan thimegan
  • 04-01-2017
3x12= 36 flowers for $78

78/36 = $2.16 per flower
Answer Link

Otras preguntas

sketch nine points.Then,connect the points to form a closed plane figure.What kind of polygon did you draw
which one of the following words illustrates the addition of a vowel suffiix A. Tenderness B. Likelihood C. Careful D. Dangerously
Deep sea corals can be hundreds or thousands of years old true or false ?
In which block of the periodic table is uranium (U) found?
Bones act as a frame to which _____ are attached for movement. cartilage organs striated muscles cardiac muscles
What does the underlined conjunction connect in the sentence? The restaurant offered orange juice or cranberry juice to drink. A. sentences B. subjects C. di
Eight times the square of a positive integer divided by two equals 144 minus 36 times the positive integer. Find the unknown positive integer.
Which of these would have MOST favored the financial plans of Alexander Hamilton?
what does it want me to do 3 and 4 btw
What two number multiply to get negative 18